مناطق گردشگری ارزروم در هر فصلی جذابیت های خاص خودشان را دارند. درست است که این شهر مانند آنکارا و استانبول و یا حتی آنتالیا گردشگر ندارد، اما در بین گردشگران چندان هم ناشناخته نیست. این شهر اقلیم کوهستانی دارد و داشتن آب و هوای سرد موجب شده است که بستر مناسبی برای ورزش های زمستانی داشته باشد. ضمن این که دارای طبیعتی زیبا و مکان های باستانی نیز هست. در هر فصلی از سال می توان به این شهر سفر کرد و مقصد خود را از سفر به راحتی تعیین کرد. این شهر سرمای طولانی دارد و حدود 5 ماه از سال در پیست رو به ورزشکاران باز است. به طور قطع، ایرانی هایی که قصد سفر به این شهر برای اسکی کردن را دارند می توانند روی تور تعطیلات نوروز هم حساب کنند.

مناطق گردشگری ارزروم-tourlider-تورلیدر-ارزروم-تور اسکی

پیست اسکی از مناطق گردشگری ارزروم

از مهم ترین و جذاب ترین مناطق گردشگری ارزروم می توان به پیست اسکی آن که در کوه های پالاندوکن وجود دارد اشاره کرد. این کوه ها در فاصله ای 10 کیلومتری از شهر واقع شده اند و به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد پیست اسکی آن توانسته است استانداردهای جهانی را دریافت کند. جنس برف این منطقه که به صورت پودری است و همچنین شیب بسیار خوب کوه های پالاندوکن آن را به یکی از بهترین پیست ها در همه دنیا تبدیل کرده است. پوشش گیاهی این منطقه نیز بسیار چشم گیر است و موجب شده است که مناظر بسیار زیبایی را بتوان در این پیست به تماشا نشست.  

پیست اسکی پالاندوکن ارتفاعی حدود ۳.۲۷۱ متر دارد که علاوه بر اسکی دارای تجهیزات لازم برای دیگر ورزش های زمستانی نیز هست. این پیست بسیار بزرگ است و اسکی بازها با هر سطح از مهارت می توانند به ورزش مورد علاقه شان در آن بپردازند. امکانات زیادی از جمله وجود هتل در نزدیکی محل پیست و مدارس اسکی آن را به مکانی مناسب برای گردشگران بدل کرده است.  

آبشار تورتوم-تورلیدر-تور اسکی-ارزروم-tourlider

دیدنی های باستانی شهر ارزروم

دیدار از مناطق گردشگری ارزروم به فصل زمستان و پیست اسکی محدود نمی شود. این شهر چندان معروف نیست و جمعیت زیادی ندارد و در مسیر شهرهای استانبول و آنکارا واقع شده است. ارزروم دارای مکان های باستانی و قدیمی بسیاری است که در فصل های گرم سال و حتی سرد سال می توان برای دیدار از آنها وقت گذاشت. از جمله این مناطق می توان به مدرسه یاقوتیه اشاره کرد که قدمت آن به قرن چهاردهم مربوط می شود. جهان الدین خواجه یاقوت کسی است که روزگاری فرماندار این شهر بوده و دستور ساخت این مدرسه را صادر کرده است. هدف از ساخت آن نیز آموزش های اسلامی بوده و امروز به یک موزه تبدیل شده است. 

موزه آتاتورک را یکی دیگر از این مناطق می توان دانست. آتاتورک شخصیت بسیار مهمی در این کشور است و به یادبود او در بسیاری از شهرهای این کشور بنایی وجود دارد. ساختمان این موزه در شهر ارزروم از قرن نوزدهم باقی مانده و روزگاری به عنوان مهمانسرا از آن استفاده می شده است. از آنجا که روزگاری کمال پاشا به همراه دوستان آتاتورک در آنجا اقامت داشته اند، این نام بر روی این موزه گذاشته شده است.   

در زمان رزرو آنلاین برای سفر به شهر ارزروم می توانید درباره مدرسه منار دوقلو هم اطلاعات بیشتری به دست آورید. ساختمان این مدرسه هم بسیار قدیمی است و ساخت آن به سال 1265 مربوط می شود. نام آن از دو مناره ای که در معماری آن استفاده شده گرفته شده است.  

دیدنی های طبیعی شهر ارزروم

مناطق گردشگری ارزروم شامل طبیعت زیبای آن هم می شود. تورتوم آبشاری است که از نظر زیبایی و عظمت در ترکیه شهرت خاصی دارد. آن را بزرگ ترین آبشار ترکیه هم می دانند. منظره این آبشار در فصل بهار بی نظیر است و در این فصل بسیار پر آب است و در بهترین شکل ممکن خود قرار دارد. مانند بیشتر آبشارها بعد از فصل بهار رفته رفته از حجم آب آن کم می شود، اما موجب می شود که چهره جدید و جذاب دیگری به خود بگیرد که برای گردشگران جالب توجه است.  

عرض آبشار تورتوم به 21 متر و ارتفاع آن به 48 متر می رسد و آب آن از بارش ها تأمین می شود. این آبشار به طور تقریبی در حدود هزار متر بالاتر از دریا قرار دارد. این آبشار طبیعی در منطقه اوزون دره و جایی حدود 100 کیلومتری شمال استان ارزروم واقع شده است. هر گردشگری که قصد دیدار از این منطقه در شهر ارزروم را داشته باشد، می تواند درباره آن از تورلیدر متخصص اطلاعات بیشتری به دست آورد. اگر گردشگری قصد اسکی در پیست پلاندوکن را داشته باشد، ممکن است فرصت دیدار از این آبشار را نداشته باشد. در هر صورت، برای برنامه ریزی سفر و استفاده مفیدتر از زمان می توان از افراد متخصص کمک گرفت.

سه مقبره-tourlider-تورلیدر-ارزروم-تور اسکی ترکیه

دیگر مناطق گردشگری ارزروم

از دیگر مناطق گردشگری ارزروم می توان سه مقبره را نام برد که در واقع سه آرامگاه کوچک هستند که در این شهر قرار دارند. یکی از این سه مقبره دارای 12 وجه است و در قرن چهاردهم بنا شده است. یکی دیگر از آنها هم دارای 8 وجه است و در قرن یازدهم ساخته شده است. ویژگی مشترک هر سه بنا ظاهر مخروطی آنها است.

در ترکیه هم مانند ایران کاروانسراهایی از قدیم باقی مانده اند که گردشگران زیادی برای دیدار از آنها وقت می گذارند که یکی از آنها در ترکیه کاروانسرای رستم پاشا در ارزروم است. دستور ساخت آن را رستم پاشا داده و نام خود را نیز روی آن گذاشته است.  

خوب است که برای تماشای قلعه ارزروم هم وقت گذاشته شود. این قلعه به دستور اپراتور دوم بیزانس بنا شده است و جاذبه های زیادی برای گردشگران دارد. مجسمه ننه هاتون و مسجد لاله مصطفی پاشا هم از تماشایی های این شهر محسوب می شوند که دیدن از آنها را می توان در برنامه سفر خود گنجاند. رزرو ارزان از تورلیدر برای سفر به شهر ارزروم از بهترین گزینه ها برای همه گردشگران است. در سفرهای گروهی به طور معمول دیدار از همه مکان های دیدنی در برنامه سفر گنجانده می شود.