راهنمای سفر به قشم برای آنها که قصد سفر به این جزیره زیبا را دارند بسیار مفید خواهد بود. قشم بزرگ ترین جزیره دریای خلیج فارس است. این جزیره پهنای زیادی از خشکی را در دریا به خود اختصاص داده است. مسافران و گردشگرانی که برای نخستین بار است که این جزیره را برای سفر انتخاب کرده اند نمی دانند که با چه دیدنی های شگفت انگیزی در آن مواجه خواهند شد. این جزیره به هیچ وجه با کیش قابل مقایسه نیست و نمی توان سفر به این دو جزیره را در یک فهرست قرار داد. آنها که به قشم سفر کرده اند ممکن است دیگر کیش را در فهرست انتخاب های خود قرار ندهند. شاید بتوان مهم ترین ویژگی این جزیره را طبیعت زیبا و همچنین ساکنان بومی که در آن حضور دارند و با دریا خود گرفته اند دانست. برای رزرو تور سفر به قشم می توانید به سایت تورلیدر مراجعه کنید و از نزدیک شگفتی های آن را لمس کنید.

راهنمای سفر به قشم-tourlider-تورلیدر-قشم

جاذبه های گردشگری قشم

در راهنمای سفر به قشم درباره جاذبه های این جزیره اطلاعاتی آورده شده است. این جاذبه ها تنوع زیادی دارند. گردشگران سخت در اشتباه هستند اگر فکر کنند که این جزیره تنها برای خرید مناسب است. البته که تعداد زیادی مرکز خرید بزرگ در این جزیره وجود دارد که مکان های بسیار خوبی برای خرید هستند. قیمت ها در این مراکز خرید گاهی با تخفیف های خوبی ارائه می شوند و تنوع محصولات در آنها بالا است. این جزیره به دو بخش منطقه آزاد و منطقه بومی تقسیم می شود. پاساژها و مرکز خریدها در منطقه آزاد واقع شده اند. محل های اقامت سنتی در بخش بومی هستند و هتل ها در بخش منطقه آزاد قرار دارند و از تنوع زیادی هم برخوردارند.   

برای دیدن طبیعت زیبای این جزیره هم می توان به بخش بومی آن سر زد. از روستاهای زیبا و جالب آن گرفته تا چاهکوه و جنگل حرا که گشت زدن در آنها خالی از لطف نیست. قایق سواری، غواصی و شنا در دریا و آفتاب گرفتن از دیگر تفریحاتی هستند که در این منطقه در اختیار گردشگران قرار گرفته اند. تفریحات آبی زیادی نیز در این منطقه برای همه فراهم شده اند. از این جزیره می توان به جزایر ناز و هنگام نیز رفت و از دیدن آنها نیز لذت برد. اگر دوست دارید که در کنار افراد بومی جزیره لحظات شیرین تری داشته باشید می توانید به جای هتل از محل اقامت بومی استفاده کنید و با غذاهای محلی از خود پذیرایی کنید.   

جاذبه های گردشگری قشم-تورلیدر-قشم-tourlider

مراسم آیینی و فرهنگی قشم

راهنمای سفر به قشم می تواند درباره مراسم آیینی این منطقه نیز باشد. ساکنان این جزیره همچنان سنت های خود را پاس می دارند و تماشای برخی از این آیین ها برای گردشگران بسیار جذاب خواهد بود. جشن نوروز صیاد، مراسم قبله دعا، مراسم زار و جشن نخل و خرما از جمله مهم ترین این مراسم ها هستند. در میان آنها شاید مراسم زار بیش از بقیه معروف شده باشد. مراسمی که برای درمان بیماران است و با نواختن موسیقی و حرکاتی انجام می شود که ممکن است برای همه گردشگران امکان تماشای آن فراهم نباشد یا اجازه حضور در آن به هر کسی داده نشود. 

جشن نوروز صیاد نوعی شکرگزاری است که روز اول مرداد برقرار می شود که در روزهای گرم سال است که گردشگران کمتری در آن جزیره حضور دارند. مراسم قبله دعا هم همان مراسم دعای باران است که در زمان های کم بارش برگزار می کنند. جشن نخل و خرما در بین اهالی جنوب طرفداران زیادی دارد که در آن انواع محصولات خرما در طول یک هفته به خریداران عرضه می شوند. راهنمای سفر به قشم حاوی اطلاعاتی است که توجه به آنها می تواند سفر بهتری را برای مسافران رقم بزند.

راهنمای سفر به قشم و زمان مناسب سفر به این جزیره

راهنمای سفر به قشم می تواند درباره زمان مناسب سفر به این جزیره دوست داشتنی هم باشد. با توجه به این که این جزیره در خلیج فارس و جنوب کشور واقع شده است، هوای بسیار گرم و شرجی دارد. در بیشتر ماه های سال این جزیره آفتاب شدیدی دارد که ممکن است موجب شود گردشگران را در هتل و محل اقامتشان نگه دارد. به این ترتیب، بهترین زمان سفر به جزیره قشم را می توان ماه های سرد سال دانست. زمانی که هوا رو به سردی می رود می توان سفر به این جزیره را در برنامه های خود قرار داد. یعنی پاییز می تواند فصل مناسب و شروع سفر به این منطقه باشد.  

اما اگر می خواهید از آب و هوا و طبیعت این منطقه بیشترین لذت را ببرید، بهتر است ماه های آخر سال مثل بهمن و اسفند را به سفر به این منطقه اختصاص دهید. ماه اول فصل بهار هم می تواند گزینه خوبی باشد. زیرا هوا هنوز گرم و شرجی نشده است. البته این ماه به دلیل تعطیلات نوروز بسیار پرطرفدار است و تعداد زیادی گردشگر از همه جای ایران به این منطقه سفر می کنند. هزینه ها در این زمان سال بیشتر از ماه های دیگر است. البته قیمت هتل و محل های اقامت در ماه های سرد سال از ماه های گرم سال بیشتر است.   

راه های سفر به قشم-تورلیدر-قشم-سفر-Tourlider

راه های مختلف سفر به قشم

راهنمای سفر به قشم شامل راه های مختلف سفر به این منطقه هم می شود. از آنجا که این جزیره از بیشتر شهرها و استان ها فاصله زیادی دارد، سوار شدن بر هواپیما بهترین راه دست یافتن به آن است. البته بلیط هواپیما این روزها گران است و شاید برای برخی از گردشگران به صرفه نباشد. به این افراد می توان سفر با قطار را پیشنهاد کرد. قطار مسافران را تا بندر عباس می برد و از آنجا امکان سوار شدن بر اتوبوس دریایی و لنج برای رسیدن به جزیره به آسانی فراهم است. با اتوبوس هم می توان خود را به بندر عباس رساند. ماشین شخصی هم گزینه دیگری است که می توان با آن به بندر و بعد به جزیره رفت. گردشگرانی که زمان زیادی برای سفر به این جزیره ندارند می توانند از پروازهای ارزان تر استفاده کنند که در ماه های گرم سال تعداد آنها بیشتر است.