تورلیدر کسی است که مسئولیت هدایت و راهنمایی گردشگران را بر عهده دارد، ضمن این که اطلاعات لازم درباره مقصد سفر را نیز در اختیار آنها قرار می دهد. او باید علاوه بر دانشی که در این باره کسب کرده است، بتواند مطالب را به خوبی و درست به گردشگران ارائه دهد. ممکن است این شغل از بیرون ساده به نظر برسد، اما آنقدرها هم پرداختن به آن ساده نیست.

آنهایی که آشنایی کافی درباره تورلیدری ندارند فکر می کنند چقدر خوب است شغلی دارند که می توانند در آن سفر کنند و درآمد هم به دست بیاورند. در واقعیت اما به این شکل نیست و کسی که به عنوان راهنما با مسافران سفر می کند آنقدر وظیفه سنگینی بر عهده دارد که در موارد بسیاری هیچ لذتی از سفر نمی برد. اگر قصد دارید تورلیدر شوید باید به این نکته توجه داشته باشید که راهنماها به دو دسته راهنمای فرهنگی و راهنمای طبیعت تقسیم می شوند.

تورلیدر-سایت تورلیدر-رزرو از سایت تورلیدر-tourlider

راهنمایان گردشگری چه کار می کنند؟

تورلیدر کسی است که مکان های تاریخی، طبیعی و دیدنی های کشورش را دوست دارد و علاقه داشته باشد درباره آنها اطلاعات دقیق کسب کند. راهنماهای گردشگری بدون گذراندن دوره های آموزشی که در آموزشگاه های مختلف برگزار می شوند نمی توانند وارد این شغل شوند. در واقع، لازم است آنها مهارت ها و دانش کافی در این باره به دست آورند. معروف ترین تصویری که از آنها در ذهن داریم موقعی است که به موزه می رویم و یکی از این راهنماها را می بینیم که در حال شرح دادن مطالب مربوط به موزه است. تورلیدرها به دو دسته تقسیم می شوند؛ آنها که راهنمای تورهای طبیعت گردی هستند و آنها که راهنمای تورهای شهری و مکان های تاریخی هستند.

راهنمای تور طبیعت ویژگی های متفاوتی را با راهنمای تورهای فرهنگی دارد. به دلیل این که تورهای شهری با تورها طبیعت متفاوت اند. آنها باید آنقدر درباره محل تور اطلاعات داشته باشند که بتوانند به سؤال هایی که گردشگران از آنها می پرسند پاسخ دهند. مهم ترین ویژگی که همه راهنمایان تور دارند این است که در سفر کردن مهارت دارند. در هر سفری که می رود تجربه های جدیدی به دست می آورد.   

ویژگی های تورلیدر

راهنمایان گردشگری مدرک خود را بعد از گذراندن دوره ها و قبول شدن در امتحان جامع از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت می کنند. به این افراد کارتی داده می شود که باید در موقع تور به همراه داشته باشند. از ویژگی های این افراد می توان به داشتن قدرت مدیریت، مسئولیت پذیر بودن، داشتن ظاهر آراسته، آشنا با آداب معاشرت، داشتن توانایی مدیریت بحران و توجه داشتن به خواسته های دیگران اشاره کرد. معماری، جامعه شناسی و جغرافیا از علومی هستند که این فرد با آنها سر و کار دارد. او باید همه تلاش خود را بکند که بر طبق برنامه تنظیم شده پیش برود. 

یکی از ویژگی های تورلیدر بلد بودن یک یا چند زبان خارجی است. کسی که زبان خارجی بداند می تواند راهنمای گردشگران خارجی شود. ضمن این که می تواند با گردشگران ایرانی به سفرهای خارج از کشور برود. درآمد راهنمایانی که به زبان خارجی تسلط کامل داشته باشند و بتوانند چنین تورهایی را مدیریت کنند بیشتر از راهنمایان تورهای داخلی است. راهنماهای گردشگری حقوقشان را از آژانس های مسافرتی دریافت می کنند. آنها بابت هر توری که سازمان دهی می شود به طور روزانه مبلغی را دریافت می کنند. این مبلغ مشخص است و در صورت دریافت هزینه کمتر می توانند از آژانس شکایت کنند.

راهنمای تور-tourlider-تورلیدر-سایت تورلیدر

مشخصات راهنمایان موفق

تورلیدر برای این که در شغلش موفق باشد باید ویژگی هایی را در خودش تقویت کند. درست است که این شغل محبوبیت ویژه ای در بین علاقه مندان به سفر دارد، اما چالش های زیادی دارد. آنها باید بتوانند با این چالش ها به خوبی کنار بیایند. به همین دلیل هم باید مشخصات زیر را داشته باشند:

  • راهنمایان تور باید ابتکار عمل و خلاقیت داشته باشند.
  • باید در مواقع حساس بهترین تصمیم را بگیرند.
  • شخصیتی انعطاف پذیر داشته باشند.
  • داشتن قدرت بیان یکی دیگر از این مشخصات است.
  • راهنمایان تورهای طبیعت گردی باید از قدرت جسمی خوبی نیز برخوردار باشند.
  • داشتن مهارت برقراری ارتباط هم اهمیت دارد.
  • آنها باید اطلاعات عمومی بالایی داشته باشند.
  • یکی دیگر از این مشخصات نیز داشتن توانایی امدادرسانی و کمک های اولیه است.

دیگر ویژگی های تورلیدر

برخی شغل تورلیدر را به چهار گروه راهنمای ایرانگردی و جهانگردی، طبیعت گردی، محلی و زمین گردشگری تقسیم می کنند. افرادی که روحیه یادگیری بالا، کنجکاوی و علاقه به آشنایی با فرهنگ های مختلف داشته باشند می توانند در این شغل موفق شوند. مهم است فردی که به این شغل می پردازد در همان نگاه اول لایق و حرفه ای به نظر برسد. راهنمایان موفق وقت شناس هستند و در موقع در محل حضور پیدا کنند. تسلط کافی برای ارائه خدمات لازم را دارند. داشتن کارت راهنمای گردشگری نیز لازم است.

شوخ طبعی یکی دیگر از ویژگی هایی است که تورلیدرها با آن می توانند ارتباط بهتری با مسافران خود برقرار کنند. گذراندن دوره های آموزشی برای این افراد ضروری است. تورلیدر نمی تواند بدون این دوره ها به طور رسمی به فعالیت بپردازد. حتی تورلیدرهای محلی هم باید با کارت وارد این شغل شوند.

سایت تورلیدر-تورلیدر-tourlider

درباره وب سایت تورلیدر

تورلیدر نام وب سایتی است که همان طور که از نام آن بر می آید درباره سفر و تورهای گردشگری است. در این وب سایت می توان درباره مکان های دیدنی ایران و کشور ترکیه و سایر کشورها اطلاعات به دست آورد. پکیج های فصول مختلف از ماه ها قبل در وب سایت بارگذاری می شوند تا گردشگران بتوانند زودتر درباره آنها تصمیم بگیرند. یکی از تورهای تخصصی که در این وب سایت ارائه می شوند تورهای اسکی هستند. تورهای اسکی  این وب سایت محدود به کشور ایران نیستند و می توان برای اسکی به کشور ترکیه نیز از تورهای این وب سایت استفاده کرد.

ضمن این که برای رزرو هتل، اقامتگاه های بومگردی، اجاره ویلا و اجاره خودرو نیز می توانید به سایت تورلیدر مراجعه کنید. یکی از ویژگی های بارز تورهای این وب سایت قیمت مناسب آنها در مقایسه با وب سایت های دیگر است.