تا به حال نام بلیط هواپیما چارتری و سیستمی را شنیده اید؟ فکر کرده اید که تفاوت بلیط چارتر با بلیط سیستمی در چیست؟ واقعیت این است که هر دوی این بلیط ها در نهایتش شما و سایر مسافران آن پرواز را در یک هواپیما می نشانند، اما از نظر قیمت، نحوه خرید و قوانین استرداد آنلاین با هم تفاوت های زیادی دارند. از این رو اگر قصد خرید بلیط هواپیما از طریق سایت را دارید، حتما باید بدانید که تفاوت بلیط چارتری با بلیط سیستمی در چیست؟ با ما همراه باشید تا دقیق ترین تفاوت های این دو نوع بلیط را به شما توضیح دهیم.

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی-بلیط هواپیما-تور لیدر-رزرو آنلاین-تورلیدر

بلیط سیستمی هواپیما چیست؟

بلیط هواپیما سیستمی یکی از انواع بلیط های هواپیما است که شما آن را به صورت مستقیم از طریق ایرلاین خریداری می کنید. در واقع، هیچ واسطه ای برای خرید بلیط هواپیما سیستمی وجود ندارد. قیمت گذاری بلیط های سیستمی از سوی خود ایرلاین انجام شده و شما برای خرید و یا استرداد این بلیط باید مطابق با قوانین ایرلاین مورد نظر اقدام کنید. بلیط های سیستمی در بسیاری از مسیرهای پر رفت و آمد و کم رفت و آمد وجود دارد و می توانید آن ها را رزرو کنید.

بلیط چارتری هواپیما چیست؟

بلیط هواپیما چارتری یکی دیگر از انواع بلیط های هواپیما است که شما آن را به صورت غیر مستقیم و از طریق یک آژانس خریداری می کنید. هر یک از آژانس های مسافرتی می توانند تعدادی از صندلی های هواپیما را پیش فروش کنند. به اصطلاح این فرآیند با نام چارتر کردن بلیط های هواپیمایی شناخته می شود. در چنین شرایطی قیمت گذاری بلیط از سوی خود آژانس هواپیمایی و به صورت رقابتی انجام می شود.  ش

بلیط هواپیما چارتری و سیستمی چه تفاوتی با هم دارند؟-تورلیدر-خرید آنلاین-رزرو ارزان-بلیط هواپیما

تفاوت بلیط هواپیما چارتر با سیستمی

در حال حاضر امکان خرید این دو نوع بلیط هواپیما از معتبرترین سایت خرید بلیط هواپیما برای شما امکان پذیر شده است. اما بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری با تفاوت های این دو نوع بلیط آشنایی داشته باشند و سپس آن ها را خریداری نمایید. از جنبه های مختلفی می توان تفاوت این دو نوع بلیط را بررسی کرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. 

·تفاوت از نظر قیمت

قیمت بلیط چارتری و سیستمی با هم متفاوت است؛ اما نمی توان به طور دقیق گفت که کدام یک از این بلیط ها قیمت خرید ارزان تری دارند. همانطور که اشاره شد، قیمت گذاری بلیط سیستمی از سوی خود ایرلاین انجام می شود و آژانس هواپیمایی دخالتی روی این موضوع ندارد. ولی بلیط چارتری از سوی آژانس هواپیمایی قیمت گذاری می شود. پس در بازه های زمانی مختلف از سال، قیمت بلیط چارتری متفاوت است.

اگر تعداد صندلی های بلیط چارتری کاهش پیدا کنند و تقاضا برای خرید آن ها زیاد باشد، آژانس هواپیمایی قیمت این بلیط ها را افزایش می دهد. اما در بازه های زمانی خلوت، ممکن است امکان خرید بلیط چارتر با قیمت بسیار ارزان تر از بلیط سیستمی نیز وجود داشته باشد. چرا که شرکت های هواپیمایی ترجیح می دهند به جای خالی نگه داشتن صندلی ها، با حداقل هزینه صندلی های هواپیمای چارتر شده خود را خریداری کنند.

·تفاوت از نظر تنوع

معمولا آژانس های هواپیمایی به دنبال سود هستند. پس فقط صندلی های هواپیماهایی را چارتر می کنند که در مسیرهای پر رفت و آمد هستند. به همین خاطر تنوع بلیط های چارتری نسبت به بلیط های سیستمی کمتر است. حتی ممکن است در بازه های زمانی مختلفی از سال امکان خرید بلیط چارتری هواپیما برای شما وجود نداشته باشد.

·تفاوت از نظر نحوه استرداد

یکی از مهم ترین تفاوت های بلیط هواپیما سیستمی با چارتری، نحوه استرداد است. بلیط های چارتری به هیچ وجه امکان لغو و بازگشت وجه ندارند. چون آژانس های هواپیمایی قوانین سخت گیرانه ای را برای استرداد بلیط های چارتر شده در نظر گرفته اند، پس باید حتما دقت زیادی روی انتخاب تاریخ پرواز خودتان داشته باشید. اما بلیط هواپیما سیستمی مطابق با قوانین ایرلاین قابل استرداد است. اگرچه مبلغی تحت عنوان جریمه از شما پس از استرداد آنلاین یا حضوری بلیط هواپیما دریافت می شود، اما در نهایت شما می توانید حداقل 40 درصد از مبلغ کل بلیط را دریافت کنید.

·تفاوت از نظر قیمت بلیط بزرگسال و کودک

یکی دیگر از تفاوت های بلیط سیستمی و چارتری را می توان در قیمت بلیط بزرگسال و کودک جستجو کرد. شما با خرید بلیط سیستمی می توانید هزینه کمتری را برای کودکان پرداخت کنید. اما قیمت بلیط بزرگسال و کودک بلیط های هواپیما چارتری یکسان است.

تفاوت بلیط هواپیما چارتر با سیستمی-تورلیدر-تور لیدر-رزرو بلیط هواپیما-بلیط ارزان-TOURLIDER

بلیط سیستمی بخریم یا چارتری؟

حال که با تفاوت بلیط سیستمی و بلیط چارتری آشنا شدید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که بلیط سیستمی بخریم یا بلیط چارتری؟ برای پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که هر دو می توانند در زمان خاصی از سال، انتخاب خوبی باشند. بلیط های سیستمی قیمت مناسبی دارند؛ اما ممکن است در پیک شلوغی مسافت ها، امکان خرید این بلیط ها وجود نداشته باشد. چرا که بسیاری از آژانس های هواپیمایی، صندلی های هواپیما را چارتر کرده اند.

از طرفی بلیط هواپیما چارتری ممکن است با قیمت پایین تر از قیمت بلیط سیستمی به شما ارائه شود. البته این اتفاق در موارد نادری رخ می دهد، چون آژانس های هواپیمایی می دانند که چه بلیط هایی را در چه زمانی چارتر کنند تا بتوانند با بهترین قیمت آن ها را به فروش برسانند. در نهایت به طور کلی، اگر برنامه ریزی دقیقی برای سفر خودتان دارید، تفاوت زیادی برای خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری وجود ندارد. ولی اگر فکر می کنید که ممکن است برنامه سفر شما تغییر کند، بهتر است که به فکر خرید بلیط هواپیما سیستمی باشید که امکان استرداد آن وجود دارد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تفاوت بلیط چارتری و سیستمی هواپیما صحبت کردیم. این بلیط ها هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود برای خرید هستند. بیشترین تفاوت بلیط های چارتری و سیستمی در قیمت است. بنابراین، اگر به ارزانترین سایت خرید بلیط هواپیما مراجعه کنید می توانید با خیالی راحت هر یک از این بلیط ها را سفارش دهید. در صورت نیاز به خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری می توانید به سایت تورلیدر که دارای پشتیبانی 24 ساعته برای خرید بلیط است مراجعه کنید.