پیست اسکی به نام توچال در کوه های شمال تهران واقع شده است. پیستی که برای رسیدن به آن زمان زیادی نیاز نیست. هر کسی در هر منطقه ای از شهر که ساکن باشد می تواند در روزهای برفی خود را به این پیست برساند از آنجا لذت ببرد. دسترسی به آن ساده است و کافی است علاقه مندان خود را به منطقه ولنجک برسانند. برای رسیدن از پای کوه تا محل پیست باید سوار تله کابین شوند که مسیر بسیار زیبایی را طی می کند و از تماشای مناظر برفی از آن بالا به هیجان می آیند.

پیست اسکی توچال-تورلیدر-TOURLIDER-رزرو ارزان-تور اسکی-پیست اسکی

اطلاعاتی درباره پیست اسکی توچال

این پیست اسکی در ارتفاع ۳۹۶۲ متری و زیر قله ای به همین نام ساخته شده است. به دلیل برف گیر بودن این کوهستان به مکانی برای تفریحات زمستانی بدل شده است. این پیست توانسته است عنوان بین المللی را از فدراسیون جهانی دریافت کند. ماه های زیادی از سال این پیست برف دارد و امکان تفریح در آن برای همه اقشار از تازه کارها تا حرفه ای ها فراهم است. از امکانات آن می توان به مجهز بودن به یک هتل، چند رستوران، مدرسه آموزشی و تله سیژ و تله اسکی اشاره کرد.   

این منطقه سه پیست جداگانه دارد که هر کدام در ارتفاع مختلفی از کوهستان واقع شده اند. آنها که علاقه مند به یادگیری تکنیک ها هستند می توانند با مراجعه به مدرسه آموزشی از مربیان با تجربه و کارشناسان آنجا کمک بگیرند. دوره های مختلفی برای افراد در این مدرسه تعریف شده است. ضمن این که امکان اجاره کردن همه وسایل لازم با دریافت هزینه برای همه وجود دارد. این ورزش در کنار مفرح و هیجان انگیز بودن به بدنی قوی و ورزیده نیاز دارد.

اقامت شبانه در توچال

گفته شد که در این پیست اسکی هتلی به همین نام بنا شده است. ورزشکارانی که دوست دارند از وقت خود استفاده مفیدتری ببرند، می توانند آخر هفته خود را به طور کامل در این پیست به سر ببرند. کافی است پنج شنبه به طرف این منطقه به راه بیفتند و شب را در این هتل با مناظر کوهستانی زیبا به صبح برسانند. به این ترتیب می توانند صبح خیلی زود که پیست باز می شود اولین کسانی باشند که در پیست خلوت به تفریح مشغول می شوند. حتی پیش از این که تله کابین کارش را شروع و عده زیادی را به پیست سرازیر کند.

هتلی سه ستاره با دو طبقه و ۳۰ اتاق که کارش را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است. هر کسی با هر موقعیتی امکان اقامت در این هتل را ندارد. یک پزشک در هتل توچال مستقر است که وضعیت افراد را با توجه به ارتفاع مکان و کاهش فشار اکسیژن مورد بررسی قرار می دهد تا افراد به سندروم کوهستان دچار نشوند. افرادی بالای ۷ سال و زیر ۵۵ سال در صورت نداشتن علائم می توانند مجوز اقامت دریافت کنند.

این هتل همه امکانات لازم برای یک شب رؤیایی و دوست داشتنی را برای مهمانانش در خود جای داده است، از غذاهای خوش مزه تا کافی شاپ با منوی کامل و اتاق هایی که امکان اقامت ۵ نفر در آنها وجود دارد. این اقامتگاه برای اسکان تور اسکی هم مکان بسیار مناسبی به نظر می رسد. باید به این نکته توجه داشت که برای رفتن به این هتل باید بین ساعت های ۸ تا ۱۲ ظهر در ایستگاه اول تله کابین حضور داشت تا بتوان به موقع به ایستگاه رسید. این هتل سوئیت های رویال هم دارد که امکانات خاص و ممتازی را در اختیار مهمانانش می گذارد.

تور اسکی-پیست اسکی توچال-تورلیدر-TOURLIDER

طولانی ترین تله کابین کشور

برای رسیدن به این پیست اسکی باید سوار تله کابین شد. به دلیل ارتفاع بالایی که این پیست دارد، برای رسیدن به آن بالا باید سه خط تله کابین عوض شود. نه تنها این تله کابین در ایران بسیار طولانی به شمار می رود که در دنیا هم جز طولانی ترین ها است. در هر ساعت ۶۰۰ نفر با این کابین ها در حال جا به جا شدن هستند. سه خط اصلی دارد که هر یک از آنها ارتفاع و طول متفاوتی را تشکیل می دهد. همچنین، یک مسیر خاص از قله را در دسترس قرار می دهد. برای لذت بردن و تماشای این منطقه می توان در تورهای تفریحی توچال ثبت نام کرد و با یک تورلیدر حرفه ای همراه شد.

مبدأ خط شماره یک ایستگاه دو است که حدود ۶ تا ۷ دقیقه طول می کشد. شروع خط دو از ایستگاه شماره سه و مقصد آن ایستگاه شماره پنج است. این خط طولانی تر است و حدود ۱۲ و ۱۳ دقیقه زمان نیاز دارد. مبدأ خط شماره سه هم ایستگاه شماره شش و مقصد آن ایستگاه شماره هفت است.

پیست اسکی-TOURLIDER-تورلیدر-پیست اسکی توچال-رزرو آنلاین

نکات کاربردی درباره پیست اسکی توچال

این پیست اسکی فقط ۵ کیلومتر تا تهران فاصله دارد و علاقه مندان بسیاری دارد:

  • مهم ترین ویژگی این پیست این است که دسترسی به آن بسیار آسان است.
  • در روزهای زیادی از سال برف دارد و و در روزهای غیر از زمستان نیز می توان به آن سر زد.
  • در برخی روزهای سال در این پیست مسابقه های ملی و بین المللی برگزار می شود.
  • بهتر است پیش از رفتن به پیست بلیط آن را به صورت آنلاین و از سایت های معتبر تهیه کرد.
  • برای استفاده از همه تفریحات این پیست برای خانم ها هیچ محدودیتی وجود ندارد.
  • تفریحات این منطقه مناسب افراد بالای ۶ سال است.
  • برای این که بتوان شب را در هتل این پیست گذراند، لازم است که فرد به طور نسبی از سلامت بدنی برخوردار باشد. تنها افراد تأیید شده می توانند شب را در آن ارتفاع به صبح برسانند و از بودن در آن محیط لذت ببرند.